Kopriva, žara ili pasja kupina (lat. Urtica dioica) je jednodoma ili dvodoma biljka iz familije Urticaceae. Tamnozelene je boje, srcastih listova koji pri dodiru peku kožu. Jedna je od najlekovitijih biljaka, a koriste se list, stablo i koren koprive.
Stimuliše rad organa za varenje, smanjuje bolove u želucu, stimuliše sekreciju želudačnih žlezda, stimuliše funkcionisanje jetre i pankreasa. Dobar je diuretik pa se koristi za pročišćavanje krvi i pojačavanje izlučivanja tečnosti iz organizma.
Kopriva sadrži sledeće sastojke:
- vitamin B2
- vitamin B5
- vitamin K
- vitamin C
- gvožđe
- kalcijum
- karotenoide
- provitamin A
- kvercetin
- magnezijum
- mravlju kiselinu
- silicijumsku kiselinu
- fosfor
- histamin
Kopriva leči: akne, alergije, anemiju, artritis, žuč, jetru, giht, glavobolju i migrene, gljivice (na koži i vaginalno), ekceme, zamor, krvarenja iz nosa, lišajeve, disajne organe, oboljenja koštano-mišićnog sistema, slezinu, pluća, pesak u bubrezima i bešici, pluća, polensku groznicu, diareju, pomaže kod opadanja kose i peruti, reguliše šećer u krvi, reumatizam...
Dug je spisak oboljenja kod kojih kopriva pomaže.
Kod nas se najčešće koristi za pročišćavanje krvi, ekceme i lečenje kose i temena glave. Koristi se i za rehabilitaciju, jačanje imuniteta, vraćanje snage i energije, reguliše nivo muških polnih hormona i ubrzava metabolizam.
List koprive zaustavlja krvarenje, a pokazuje farmakološka svojstva: analgetsko, antibakterijsko, antivirusno, protivupalno, lokalno anestetsko i diuretičko dejstvo.
Kako se koristi kopriva?
Koprivu možete dodavati u peciva, čorbe, supe... Najviše se primenjuju čaj i šampon od koprive.
Ukoliko ste sigurni da je to stvarno kopriva, možete i sami brati (sa rukavicama), ali da to ne budu mesta zagađena industrijskom prašinom ili izduvnim gasovima.
Čaj od koprive se priprema tako što se u 1 dl ključale vode stavi kafena kašičica suve koprive, poklopi se i ostavi da odstoji nekoliko minuta, pa se procedi.Preventivno se čaj od koprive pije samo jednom dnevno, a kod lečenja bolesti 2-3 šoljice dnevno. Prevelike doze čaja mogu izazvati nadraživanje želuca, crvenilo ili zatvor, pa u tim slučajevima treba prestati sa uzimanjem čaja.
Deci mlađoj od dve godine ne preporučuje se upotreba čaja od koprive.
Šampon od koprive možete kupiti u svakoj samopozluzi - verovali ili ne najbolji su ono litarski jer ne sadrže silikone koji oštećuju kosu. Da biste ga dodatno poboljšali dodajte na pola litre šampona:
- 2dl ulja ricinusa
- 1 bočica AD kapi uljane
- koncentrat koprive (izgnječite 5 šaka iseckane koprive, prelijte sa 2 dl kipuće vode i procedite posle 15 minuta)
- 1 ampula B7 viramina
- 200 ml pantenol rastvora
- sok od 1 limuna
Нема коментара:
Постави коментар